Jak se Aukro a Allegro přetahují o české online nakupující

Aukro Allegro

Historie vzniku Aukra a Allegra

Když se ohlédneme za bouřlivým vývojem online nakupování v našem regionu, nemůžeme minout dva klíčové hráče. Allegro, které v roce 1999 odstartovalo svou cestu v polské Poznani, a naše Aukro, které o čtyři roky později začalo psát svůj příběh ve Zlíně.

Vzpomínáte si ještě na ty začátky? Tehdy byl internet plný neomezených možností. Polský vizionář Arjan Bakker během studií vycítil příležitost a trefit se nemohl lépe. Allegro už v roce 2000 přilákalo neuvěřitelných 100 000 uživatelů - a to byl teprve začátek. Peníze od investorů z QXL Ricardo PLC pak nastartovaly raketový růst.

A co naše domácí scéna? Parta nadšenců kolem Václava Lišky rozjela Aukro s jasnou vizí - spojit to nejlepší z aukcí i klasického prodeje. Nápad se chytil a už první rok přivedl na platformu 50 000 Čechů. Však to znáte - kdo tehdy neaukčnil, jako by nebyl.

Rok 2004 přinesl zásadní zlom. Spojení Aukra s Allegro Group otevřelo nové možnosti. Nastalo období závratného růstu - obraty rostly do miliard a technologie se posouvaly mílovými kroky kupředu.

Samozřejmě, ne vše bylo růžové. Oba portály se musely poprat s podvodníky a posílit důvěru nakupujících. Průlom přišel v roce 2008 s novým systémem ochrany zákazníků - konečně jsme mohli nakupovat s klidem v duši.

Další kapitolu otevřel rok 2011, kdy do hry vstoupil jihoafrický gigant Naspers. Z původních aukčních serverů se postupně stala sofistikovaná tržiště, kde dnes nakoupíte prakticky cokoliv - od sbírkových známek po nejnovější elektroniku.

Dneska? Allegro válcuje střední Evropu a naše Aukro si drží pevnou pozici na domácím trhu. Oba příběhy ukazují, jak daleko jsme se v online nakupování dostali. A co myslíte, co přijde dál?

Rozdíly mezi českým Aukrem a polským Allegrem

České Aukro a polské Allegro - dva sourozenci, kteří vyrostli každý jinak. Zatímco z Allegra se stal opravdový gigant střední Evropy, naše Aukro zůstalo spíš menším hráčem zaměřeným hlavně na aukce. Když se dnes podíváte na Allegro, najdete tam prakticky všechno - od jehly až po auto. Aukro je oproti tomu útulnější, ale s výrazně menší nabídkou.

Pamatujete na doby, kdy obě platformy fungovaly podobně? To už je dávno pryč. Allegro se proměnilo v obrovské online nákupní centrum, kde většina zboží má pevnou cenu a je nové. Navíc si vybudovali vlastní síť výdejních boxů a mají perfektně zvládnutou logistiku. Naše Aukro je pořád věrné své aukční povaze a najdete tam spoustu použitého zboží - což má samozřejmě taky svoje kouzlo.

Co se týče bezpečnosti nákupů, Allegro šlape jako hodinky. Máte problém? Do 14 dnů můžete zboží vrátit. Potřebujete nakoupit na splátky? Allegro Pay je tu pro vás. A k tomu všemu věrnostní program, který pravidelným zákazníkům šetří peníze. Aukro sice taky nabízí určitou ochranu, ale není to tak komplexní systém.

V oblasti technologií je rozdíl jako den a noc. Allegro má špičkovou aplikaci, chytré vyhledávání a moderní design. Používá umělou inteligenci, aby vám doporučilo přesně to, co hledáte. Aukro se snaží držet krok, ale upřímně řečeno, má co dohánět.

Zajímavé je taky, jak se obě platformy starají o prodejce. Allegro jim nabízí detailní statistiky, školení a spoustu možností, jak zviditelnit jejich nabídky. Zároveň je ale pořádně prověřuje a hlídá kvalitu jejich služeb. Aukro je v tomhle benevolentnější - což může být pro začínající prodejce plus, ale občas to může být na úkor kvality.

Když přijde na ceny a poplatky, Allegro má promyšlený systém, který zvýhodňuje aktivní prodejce. Navíc pravidelně pořádá velké slevové akce, při kterých se dá opravdu výhodně nakoupit. Aukro drží jednodušší strukturu poplatků, což je přehlednější, ale ne vždy nejvýhodnější.

A co svět za hranicemi? Allegro už dávno není jen polské - expanduje do okolních zemí a spojuje prodejce i zákazníky z různých koutů Evropy. Aukro zůstává věrné českému rybníčku, což má své výhody i nevýhody.

Princip fungování online aukcí na platformách

Online aukce už dávno nejsou žádnou novinkou - staly se běžnou součástí našeho nakupování. Systém je vlastně docela jednoduchý - někdo chce něco prodat, jiní chtějí koupit, a všechno se to děje v bezpečném online prostředí.

Představte si to jako moderní tržiště. Chcete prodat třeba starší telefon? Vyfotíte ho, napíšete, v jakém je stavu, nastavíte cenu a čekáte, kdo nabídne víc. Nejlepší na tom je, že si můžete sami určit pravidla hry - jak dlouho bude aukce trvat nebo za kolik se dá věc rovnou koupit.

Nakupování je ještě zajímavější. Brouzdáte nabídkami, jako byste procházeli obchodním centrem. Když najdete něco, co vás zaujme, začíná to pravé vzrušení. Přihazujete, sledujete konkurenci, a poslední minuty? To je teprve adrenalin! Kolikrát už se vám stalo, že jste v poslední vteřině přišli o vysněný kousek?

Bezpečnost? Ta je na prvním místě. Každý prodejce má své hodnocení - něco jako vysvědčení od předchozích kupujících. Čím víc palců nahoru, tím líp. A peníze? Ty jsou v bezpečí, dokud nedostanete své zboží. Žádné pošlete peníze na účet a uvidíme.

Jasně, občas se vyskytnou problémy. Proto jsou tu moderátoři, kteří dohlížejí na férovou hru. Systém umí odhalit podezřelé chování - třeba když někdo začne přihazovat podezřele vysoké částky nebo když nový účet hned začne s velkými obchody.

A co je super? Můžete nakupovat i prodávat přímo z mobilu. Stačí pár kliknutí a jste u toho. Ať už sedíte v tramvaji nebo čekáte u doktora, vaše aukce běží dál. Technologie nám prostě umožňují být u všeho, i když jsme vlastně úplně někde jinde.

Způsoby plateb a doručení zboží

Nakupování na Aukru je dneska už naprostá hračka! Nejčastěji lidi prostě pošlou prachy převodem na účet - máte na to týden od konce aukce, takže v klidu stihnete i výplatu. A jestli si nejste jistí prodejcem? Šup do Aukro Payments - to je taková pojistka, že dostanete buď zboží, nebo zpátky peníze.

Jasně, můžete platit i na dobírku, i když si připlatíte pár kaček navíc. Ale ruku na srdce - kdo by nechtěl mít jistotu, že neposílá peníze do prázdna? Pro fajnšmekry, co na Aukru nakupují často, se vyplatí elektronická peněženka - žádné otravné opisování čísel z karty.

Doručení? Do týdne máte většinou balíček doma. Pošta nebo kurýr, co vám víc sedne. Zásilkovna frčí jak divá - však taky kdo by neměl někde za rohem jejich výdejnu? A když kupujete něco většího, speciální přepravci si s tím poradí.

Pozor na příjemný bonus - spousta prodejců nad určitou částku posílá zdarma. Fakt se vyplatí mrknout do podmínek dopravy. A když už nakupujete od jednoho prodejce víc věcí, klidně se domluvte na společném poštovném - ušetříte jak šlupka!

Pro opatrnější povahy tu máme Aukro Point - bezpečné místo pro předání. Zvlášť když kupujete něco dražšího, přijde vhod možnost všechno si pořádně očíhnout.

Do zahraničí? I to jde! Prodejci musí jasně napsat, jestli posílají mimo republiku a za kolik. Jen počítejte s tím, že vám může celník zaklepat na dveře s dodatečnou fakturou.

Solidní prodejci svoje zboží balí poctivě - však taky nikdo nechce, aby mu domů přišla hromádka střepů nebo zmačkaných cárů, že jo?

Nakupování na internetu je jako dobrodružství, nikdy nevíte, co najdete, ale vždy najdete něco, co jste nehledali

Radmila Pospíšilová

Ochrana kupujících a prodávajících

Každý z nás už asi někdy nakupoval na Aukru nebo Allegru, ale víte, jak jsou tam vlastně chráněny vaše peníze a zájmy? Bezpečnost při online nakupování není jen prázdná fráze - tyhle platformy to berou opravdu vážně.

Představte si, že jste si koupili nový telefon a dorazí vám úplně něco jiného. Nepříjemné, že? Proto existuje Program ochrany kupujících, díky kterému dostanete zpět až 20 tisíc korun, když něco neklapne. Je to jako mít osobního strážce na vaše online nákupy.

Pamatujete si, jak jste naposledy někomu dali hodnocení? Není to jen formalita - každé hodnocení pomáhá budovat důvěryhodnost prodejců i kupujících. Je to vlastně taková online pověst, která říká: Tomuhle člověku můžete věřit.

Co se týče placení, vaše peníze jsou v bezpečí jako v trezoru. Systém je drží na speciálním účtu, dokud nepotvrdíte, že je všechno v pořádku. Žádné pošlu peníze a pak se budu divit - takhle to prostě nefunguje.

Bezpečnostní tým je v pohotovosti 24/7 a sleduje, jestli se neděje něco podezřelého. Je to jako mít na tržišti ochranku, která všechno bedlivě sleduje. Když něco nehraje, můžete to hned nahlásit a oni se postarají o zbytek.

Když už náhodou vznikne nějaký problém, není třeba hned volat právníka. Reklamační systém funguje jako zkušený mediátor - většinou se všechno vyřeší rychle a bez zbytečných tahanic. Je to jako mít po ruce rozumného kamaráda, který pomůže najít řešení.

A kdybyste si nebyli jistí, jak na to, na webu najdete spoustu praktických rad a tipů. Není to žádná věda - stačí být trochu obezřetný a držet se základních pravidel bezpečného nakupování.

Nejprodávanější kategorie zboží

Na Aukru to žije každý den jako na velkém tržišti - však to znáte. Největším tahákem je jednoznačně elektronika. Kdo by nechtěl ušetřit na novém mobilu nebo tabletu? Někdo loví nejnovější iPhony, jiný si vystačí se starším, ale pořád skvělým kouskem za hubičku.

Holky, pozor! Móda a doplňky jsou tady jako v ráji. Značkové hadříky za super ceny, vintage kousky s příběhem, kabelky, co jinde nenajdete. Mladá generace tu objevuje poklady z druhé ruky a vytváří si svůj jedinečný styl.

Pro fajnšmekry jsou tu starožitnosti a sběratelské kousky. Staré mince, známky, pohlednice - to všechno má své věrné lovce. Tihle nadšenci dokážou prosedět u aukcí hodiny a číhat na ten pravý kousek do své sbírky.

Vylepšujete domov nebo zahradu? Na Aukru najdete všechno od stylových lamp až po sekačky. Designové kousky tu často pořídíte za zlomek běžné ceny. Kutilové si přijdou na své - nářadí nové i použité, hlavně když slouží!

Autíčkáři to tu mají jako v ráji. Náhradní díly, gumy, doplňky - všechno pod jednou střechou. Proč platit majlant v kamenném obchodě, když můžete ušetřit?

Knihomolové a hudební fanoušci si taky přijdou na své. Vinyly zažívají comeback a na Aukru je jich plno. Sběratelská vydání knih nebo limitky CD? Jasně, i to tu najdete!

Sportovci pozor! Kvalitní vybavení nemusí stát majlant. Lyže v zimě, kolo v létě - všechno tu je. A když něco už nepotřebujete? Šup s tím do prodeje, ať udělá radost někomu dalšímu.

Pro děti tu najdete všechno od dudlíku po první kolo. Maminky si tu předávají tipy na nejlepší kousky a společně loví výhodné nabídky. Však víte, jak ty děti rychle rostou!

Poplatky a provize za prodej

Prodávat na Aukru nebo Allegru není žádná věda, ale je fajn vědět, do čeho jdete. Každé vystavení zboží něco stojí - od pár haléřů až po čtyři koruny, podle toho, za kolik chcete věc prodat. A to zaplatíte, i když se věc nakonec neprodá.

Nejdůležitější je provize z prodeje, která ukousne kus z vaší výsledné ceny. U každého zboží je jiná - třeba když prodáváte mobil, platíte 6%, u oblečení 8% a třeba u starožitností až 10%. Ale nebojte, u dražších věcí nad 20 tisíc se provize postupně snižuje.

Chcete, aby vaše nabídka více vynikla? Můžete si připlatit za extra zviditelnění. Třeba za to, že se objeví na hlavní stránce nebo bude mít větší fotky. Je to jako s reklamou v obchodě - lepší místo v regálu něco stojí.

Když prodáváte do zahraničí, počítejte s tím, že si připlatíte za převod peněz. Vyplatí se také zvážit prémiové služby - třeba ověření prodejce. Ano, stojí to něco navíc, ale kupující vám pak více důvěřují.

Pro nováčky je super, že si mohou první měsíc všechno vyzkoušet skoro zadarmo. Po třiceti dnech už ale platí normální ceník, takže si to pohlídejte.

Peníze za poplatky se většinou strhávají rovnou z prodeje, ale můžete je platit i převodem. Když prodáváte hodně, určitě oceníte měsíční vyúčtování - budete mít lepší přehled o všech nákladech.

A ještě dobrá zpráva pro ty, kdo prodávají pravidelně - když máte dobrý obrat a spokojené zákazníky, můžete získat různé slevy nebo třeba lepší podporu. Prostě čím víc prodáváte, tím lepší podmínky můžete mít.

Konkurence na trhu online aukcí

Svět online aukcí se u nás pořádně změnil. Aukro, které kdysi kralovalo českému internetu, už dávno není jediným velkým hráčem na trhu. Však to znáte - dřív člověk automaticky zamířil na Aukro, když chtěl něco prodat nebo koupit, ale dnes?

Parametr Aukro Allegro
Země původu Česká republika Polsko
Rok založení 2003 1999
Typ obchodování Aukce + Kup teď Aukce + Kup teď
Hlavní trh Česká republika Polsko
Platební metody Bankovní převod, platební karty, PayU Bankovní převod, platební karty, PayU
Provize z prodeje 0,5 % - 8 % 2 % - 10 %

Specializované aukční weby si ukrajují stále větší díl koláče. Sběratelé známek, milovníci umění nebo nadšenci do starožitností si můžou vybírat z portálů přímo na míru jejich vášni. A upřímně, kdo by nechtěl nakupovat tam, kde jeho koníčku opravdu rozumí?

Velké změny přišly s nástupem marketplace platforem. Alza, Mall nebo CZC.cz - všichni pochopili, že lidé chtějí nakupovat i prodávat na jednom místě. Však to znáte - proč skákat mezi deseti různými weby, když můžete všechno vyřešit na jednom?

Facebook Marketplace zamíchal kartami možná nejvíc. Kdo by si před pár lety pomyslel, že budeme prodávat starou sedačku přes sociální síť? A přesto to dnes dělá kdekdo - je to prostě tak snadné!

Zahraniční obři jako eBay taky nezůstali pozadu. Přinesli k nám nový standard služeb a ukázali, jak má vypadat bezpečné online nakupování. Tradiční platformy musely zabrat, aby nezůstaly pozadu.

Výsledkem téhle konkurenční bitvy jsou lepší služby pro nás všechny. Garance vrácení peněz, ověření prodejci, pohodlné platby - to všechno už bereme jako samozřejmost. A když si vzpomenete, jak to vypadalo před deseti lety...

České platformy pochopily, že musí myslet lokálně. Nikdo nechce luštit anglické návody nebo řešit platby v cizí měně. Češi prostě potřebují služby po svém - českou podporu, české doručovací služby a možnost zaplatit tak, jak jsou zvyklí.

Díky téhle zdravé konkurenci máme dnes na výběr víc než kdy dřív. Platformy se předhánějí v inovacích, bezpečnosti a výhodách pro zákazníky. A my? My si můžeme v klidu vybrat to, co nám nejlépe sedne.

Mobilní aplikace a technologické inovace

Pamatujete si ještě na staré dobré Aukro? To byste ho dnes nepoznali! Celá platforma prošla v posledních letech neskutečnou proměnou a musím říct, že k lepšímu. Nejvíc mě dostala jejich nová mobilní appka - konečně můžu svoje aukce kontrolovat i cestou do práce v tramvaji.

Díky push notifikacím už nikdy nepropásnete konec aukce o věc, po které toužíte. Prostě vám telefon pípne a vy víte, že je čas jednat. A vyhledávání? Jako by vám četli myšlenky - zadáte pár písmenek a hned najdete přesně to, co hledáte.

Bezpečnost je teď na prvním místě. Dvoufázové ověření možná zní složitě, ale v praxi je to jen další klik pro vaši ochranu. Vzpomínáte, jak se dřív člověk bál, jestli zboží vůbec dorazí? Dnes už se tohle díky novému systému kontroly prodejců prakticky nestává.

S placením je to také pohoda - stačí párkrát ťuknout a je hotovo. AukroPay zvládne cokoliv od klasické karty až po Apple Pay. A když si nejste jistí prodejcem? Stačí mrknout na recenze, které systém hlídá, aby byly férové a pravdivé.

Fakt cool je možnost prohlédnout si některé věci ve 3D přímo u vás doma - třeba když kupujete gauč nebo skříň. Prodejci zase dostávají super přehledy o tom, jak se jejich zboží daří, a systém jim dokonce radí, jak prodeje vylepšit.

A co mě osobně baví nejvíc? Když prohlížím jednu věc, Aukro mi samo nabídne další podobné kousky, které by se mi mohly líbit. Většinou se trefí! Když něco nejde podle plánu, není problém se zeptat - chatbot vyřeší základní dotazy raz dva.

Výhody a nevýhody oproti klasickým e-shopům

Když se řekne online aukce, většina z nás si vybaví Aukro. Tohle virtuální tržiště nabízí často mnohem lepší ceny než běžné e-shopy, zvlášť když jde o použité věci nebo sběratelské kousky. Kolikrát jsem tam sám narazil na věci, které by v normálním obchodě stály třeba i trojnásobek!

Co je na aukcích super, je ta možnost přímo si popovídat s prodejcem. Můžete se na všechno vyptat, domluvit se na ceně nebo třeba na osobním předání. Je to prostě osobnější než anonymní nákup v e-shopu. Prodávající navíc můžou rychle reagovat na to, co lidi chtějí.

Jasně, občas se objeví i stinné stránky. Můžete narazit na někoho, kdo to nemyslí úplně poctivě, nebo dostanete zboží v horším stavu, než jste čekali. V běžném e-shopu máte jasná pravidla pro reklamaci, tady je to někdy složitější. Proto je fakt důležité koukat na hodnocení prodejců a pořádně si přečíst popis zboží.

Musíte taky počítat s tím, že to chce čas. Není nic horšího než když týden sledujete vysněnou věc a pak vám ji někdo vyfoukne pět vteřin před koncem aukce. To už se mi párkrát stalo a je to fakt k vzteku.

Na druhou stranu, kde jinde najdete takovou škálu věcí? Od starých známek přes retro nábytek až po limitované edice čehokoliv. Systém hodnocení prodejců funguje jako pojistka - když má někdo samé negativní recenze, víte, že se mu radši vyhnout obloukem.

A co teprve možnost prodat vlastní věci! Nemusíte řešit žádný složitý e-shop, stačí pár fotek a popis. Sám jsem takhle prodal spoustu věcí, které by jinak ležely ve sklepě.

No a ten adrenalin při přihazování? To je něco, co v běžném e-shopu nezažijete. Jen pozor na emoce - už jsem párkrát přeplatil, protože jsem se nechal unést. Proto si vždycky dopředu řeknu, kolik jsem ochotný dát, a pak už neustupuju.

Publikováno: 02. 05. 2025

Kategorie: Technologie